Позакласний захід для 3 класу з комп’ютерною презентацією "Осінь-чарівниця". Стихи про осінь.
Мета: учити дітей бачити зміни природи восени, виховувати у дітей естетичні почуття, любов до природи рідного краю, уміння розуміти її красу, уловлювати настрій, викликаний картинами природи; чаёвница кругозір дітей, сприяти розвитку інтересу до явищ природи та її загадок.
Попередня підготовка. Діти заздалегідь повторюють та вчать вірші про осінь, учні малюють малюнки на тему „Осінь золота”; добирають прислів’я про осінь, явища природи. У заході використовується музика:
- Каміль Сен-Санс. “Лебідь”. Вик. ансамбль віолончелістів Національної опери України, художній керівник Михайло Кравцов. Зап. 1974 р., зв. 3’30”
- Фридерик Шопен. Вальс № 7 до діез мінор. Вик. В’ячеслав Новиков (ф-п). Зап. 1988, зв. 3’28”.
Оздоблення класної кімнати.
Виставка малюнків та поробок „Осінь золота”. На партах – осінні букети. Діти об’єднані у 5 груп. На столах у дітей паперові кленові листочки, вирізані з кольорового (зеленого, червоного, помаранчевого) паперу. У дітей емблеми назв команд: „Кленові листочки”, “Спілі грушки”, „Веселі огірочки”, “Морквинки-вітамінки”, „Спілі яблучка”. Для кожної команди на партах приготовлені листочки з прислів’ями і конверти з картками. На картках – частини прислів’їв.
Хід заняття
Учитель. Діти, подивіться у віконце. Яка пора року наступила? По яких прикметах ми можемо зрозуміти, що наступила осінь? (Відповіді дітей). Сьогодні ми з вами поїдемо в гості до осені. Нас вже чекає веселий паровозик. А у нашому паравозику – 5 вагончиків: І вагончик „Кленові листочки”, ІІ вагончик “Спілі грушки”, ІІІ вагончик „Веселі огірочки”, ІV вагончик “Морквинки-вітамінки”, ІV вагончик „Спілі яблучка”. (перекличка команд).
Сідайте зручніше, ми відправляємося у подорож. (Відеофрагмент про осінь. Учні читають вірші).
1 учень
Осінь
В цю пору урожай збирають,
Птахи у вирій відлітають,
Дерева жовті і кущі,
Весь час холодні йдуть дощі,
І листя землю покриває.
Це все по осені буває.
О. Дишлюк
2 учень
Прощай осінь
Відшуміла осінь сивими дощами
Й тепло відлетіло в вирій з журавлями.
Облетіло листя, вже дерева голі
Лиш здаля видніє ще зелена хвоя.
Почорніло поле, і кущі тернисті
Лише червоніє калина в намисті.
О. Дишлюк
3 учень
Золота осінь
Ще недавно в небі синім
Пролітали журавлі.
А сьогодні в безгомінні
Ходить осінь по землі.
Ніби сонцем вщерть налиті
На гілках висять плоди,
У багрянім жовтім листі
Мріють веснами сади.
І від краю і до краю,
Від двора і до двора
Золотого урожаю
Знов до нас прийшла пора.
О. Бродський
4 учень
Ось художник, так художник
Всі ліси позолотив!
Навіть найсильніший дощик
Фарбу цю не може змить.
Учитель. Діти, як ви вважаєте, хто цей художник? (Відповіді дітей). Подивіться, як красиво навкруги! Осінь – красива і багата пора року. Ще збереглася зелень на берізках, у золоті плаття вбралися тополі, багряний наряд наділи осики і клени.
Діти, як називається перший місяць осені? (Відповіді дітей). Так, діти, це старовинна назва. „Вересень” означає місяць першого інею (від слова „врасенець” – іній). Цей місяць різнобарвного листя, прощальних пісень. За ранні сутінки та похмуре небо народ називав цей місяць „хмуренем”. Є і інша назва – „ревун”. Ще в народі звуть вересень „запасихою”. Як ви вважаєте – чому? (Відповіді дітей). Так, дійсно, у вересні на городах багато овочів, в лісах – грибів і ягід. Люди збирають врожай, запасають на зиму овочі, фрукти.
Діти, ми наближаємося до першої станції «Дарунки осені». На цій станції ми можемо придбати різні овочі, фрукти. (Діти у костюмах овочів читають вірші про овочі, інсценують ярмарок).
1 учень - Морквинка
Я морква – під сонечком щедрим зростала,
Земелька водою мене напувала,
Тому-то морквина така соковита,
Моркв’яного соку вам треба попити.
2 учень – Часник Хто гострого хоче, часник хай придбає,
Він всякі мікроби вогнем випікає.
3 учень –Груша Скуштуйте цю грушу – солодку, духм’яну.
У роті, немовби медок, вона тане.
4 учень – Яблука Лоточків із яблуками не минайте,
Які до смаку Вам, такі й вибирайте.
Сортів тут багато – усі вони різні.
Ось – яблука ранні, ось – яблука пізні.
5 учень – Калина Беріте калину – червоні корали –
Ці кетяги небо і сонце ввібрали,
Напоїть матуся калиновим чаєм,
Недугу ураз, як рукою, знімає.
6 учень – Картопля Купуйте, куштуйте усі бараболю,
Варіте і смажте із сіллю й без солі.
Сто страв господиня з картоплі зготує.
Картопля, як хліб, вона всіх нагодує.
учень – Буряк Бурячок я червоненький,
І смачний, і солоденький.
Мене варять і печуть,
І до борщику кладуть.
Лікувальний в мене сік...
Той, хто пити його звик,
Матиме чудовий зір –
Ти попробуй – перевір!
Учитель. Ну що? Скуштували яблучка та грушки? Тепер можна далі рухатися. І ми наближаємося до наступної станції «Загадкіно». Діти! Тут нас чекають цікаві загадки про осінь.
1 учень Хоч без крил, але літаю,
вербі коси розплітаю.
Погойдаю в лісі гілку,
заколишу в квітці бджілку.
Якщо добре розлютити,
можу шкоди наробити.
Вітер
2 учень
Він у морі спочивав,
у хмаринці мандрував
і галявину з травою
вимив чистою водою.
Дощ
3 учень Йшов хлопчина через ліс,
молоко в відерці ніс.
Хлюпнув трішки молока,
зникли поле, ліс, ріка.
Туман
1 учень В школах дзвоник продзвенів,
Школярів дім знань зустрів.
В лісі виросли грибочки,
У опеньках всі пеньочки...
Вересень
2 учень Біла тітка мандрувала,
воду під кожух сховала,
за сосну перечепилась,
і дощем на ліс пролилась.
Хмара
3 учень
Ліс гостинно закликає -
Нас грибами пригощає.
Неба потускніла просінь,
У права вступає....
Осінь
(Діти відгадують загадки. Той, хто відповідає вірно, – отримує приз. Відповідь на останню загадку діти говорять усі разом).
Учитель. Молодці, діти! Лісові звірі приготували для нас фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка. Діти встають зі своїх місць.
Учитель.
Раз! Два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П’ять! Шість! Усі веселі.
Летимо на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять! Відпочили
У вагони дружно сіли.
Учитель. Ну що, відпочили? Добре! Діти, а за якими ознаками ми взнаємо про прихід осені? (Відповіді дітей). Так, дійсно, з приходом осені температура повітря знижується, стає холодніше, починають іти дощі, дме холодний вітер, на землі зранку буває іній або низько стелиться туман. Птахи готуються у вирій.
Учитель. Ми наближаємося до наступної станції «Творча». Діти, ви об’єднані у команди. На цій станції ми проведемо змагання команд „Опиши осінь”. Завдання командам: за 5 хвилин написати якомога більше прикметників, якими можна описати осінь. Далі кожна команда називатиме по одному прикметнику (прикметники, які вже називалися, пропускаються). Виграє та команда, чиє слово буде останнім. (Проводиться змагання команд „Опиши осінь”. Команда-переможець отримує приз).
Учитель. Діти, як називається другий місяць осені? Як ви думаєте – чому його так назвали? (Відповіді дітей). Так, дійсно!
В жовтні жовте сонце гріє,
Так, що все навкруг жовтіє.
Жовті квіти і листочки,
Жовті дині й огірочки,
Що достигли на насіння,
Бо прийшла пора осіння.
Г.Черінь
А ще у жовтні буває багато затяжних дощів, іноді вже пролітає мокрий сніг. І нарешті третій осінній місяць – листопад. Як ви думаєте, чому його так назвали? (Відповіді дітей). Про листопад кажуть: „Листопад вересню онук, жовтню син, зимі рідний брат”.
Діти, ви, мабуть, чули багато різних прикмет та прислів’їв про осінь. Давайте пригадаємо їх. У вас на партах є листочок з прислів’ями і конверт з картками. На картках – записані слова. Вашим завданням буде скласти з цих карток прислів’я. Готове прислів’я запишіть на кольоровий осінній листок.
Діти у групах виконують завдання, по-черзі оголошують свої результати всім учням класу, а осінні листки з прислів’ями розміщують на дошці).
Весна багата на квітки, а осінь — на сніпки.
Осінь збирає, а весна з’їдає.
Восени багач, а навесні прохач.
Восени і в горобця є питво.
Восени й горобець багатий.
Осінь усьому рахунок веде.
Як вересніє, то дощик сіє.
Восени ложка води, а відро грязюки.
Восени день блисне, а три кисне.
Осінь на рябому коні їздить.
Жовтень ходить по краю та виганяє птиць із гаю.
Плаче жовтень холодними сльозами.
У листопаді зима з осінню бореться.
Як листопад дерев не обтрусить, довга зима бути мусить.
Листопад – не лютий, але спитає, чи вдягнений чи взутий.
Учитель. Діти, ви добре впоралися з цим завданням! Молодці! А нас уже зустрічають на станції „Математична”. Помічники осені Дощик та Вітерець хочуть запропонувати вам задачки про природу.
Дощик Осінній дощ тривав 50 хв і закінчився о 15 год 10 хв. О котрій годині розпочався дощ?
Вітерець Допоможіть Ігорьку заповнити календар погоди, якщо відомо, що вранці було 7 градусів тепла, вдень – на 4 градуси тепліше, ніж вранці, а ввечері – на 6 градусів холодніше, ніж удень?
Дощик Восени на присадибних ділянках висаджують фруктові дерева. Щоб полити одне молоде деревце яблуні треба принести 9 відер води. Тато приніс 6 відер, дідусь – 2. Скільки відер води ще залишилось принести? Скільки відер води треба принести, щоб полити 5 молодих яблуньок?
Вітерець Мати зібрала на городі 26 огірків. 8 огірків з’їли за обідом, а решту вона розклала в 3 банки порівну і засолила. Скільки огірків мати поклала в кожну банку?
Дощик В першому кошику 27 грибочків, а в другому 15. З другого кошика взяли 6 грибочків. На скільки більше грибочків стало у першому кошику, ніж у другому?
(Діти розв’язують задачі).
Учитель. Діти, ви чуєте – звучить якась приємна мелодія. Ми наближаємося до станції «Музична». На цій станції нас чекає Марійка. Вона заспіває нам пісню про осінь. (Дівчинка співає пісню).
Учитель. А ось і станція «Поетична». Діти! Ви знаєте багато віршів про пори року. А хто з вас хоче розповісти вірш про осінь? (Діти розповідають вірші).
Учитель. Діти! Ми прибуваємо до станції «Розважальна». Тут ми зможемо відпочити і трохи пограти.
Гра „Намалюй осіннє дерево”. Два учні малюють осіннє дерево із закритими очима (Учневі зав’язують очі. Він малює осіннє дерево (краще – пастельними олівцями). Асистент подає за проханням учня-художника олівець потрібного кольору).
Учитель. Наша подорож добігає кінця. Діти, ви чудово впоралися зі всіма завданнями, які траплялися на нашому шляху. За це Осінь підносить вам свої дари. (У кошику яблука, груші, сливи, виноград). А ми давайте ще раз подивимося яка чудова пора – осінь, помилуємося її фарбами, послухаємо її звуки. (Перегляд відео-фрагмента „Осінь золота”).
Левченко Олена Олександрівна,
вчитель початкових класів
Смілянської спеціалізованої школи №5
Черкаської області
Додаток
В КОТИКА Й МИШКИ
Вітер з пожовклим листком
Грається в котика й мишки:
То поженеться біжком,
То підкрадається нишком.
Ну, а коли спійма,—
Буде, дітки, зима.
В.Терен
ОСІНЬ
Осінню дмухнуло,—
Висохли квіточки.
Хмуро, безпритуло
Глянули садочки.
Жовкне і травиця,
Така її доля,
Хіба зелениться
Хлібець серед поля.
Швидко погнав води
Струмок бистрохвилий.
Пташки від негоди
Подалися у вирій.
П. Грабовський
ЗОЛОТІ КВІТКИ
Вишиває осінь на канві зеленій
Золоті квітки.
Квіти оживають, і з дерев спадають
Жовті нагідки.
Яблука і груші падають на землю,
Боки, спини б’ють.
Люди їх збирають, у мішки ховають,
Кури їх клюють.
Бавляться дітками, бавляться квітками, Моляться батьки.
Вишиває осінь на канві зеленій
Золоті квітки.
О. Олесь
ЖОРЖИНИ
Уже і вересню кінець,
Настали дні холодні,
До нас, я чула, морозець
Прийде вночі сьогодні.
Впаде на луки, на гаї,
Побілить лист на вишні...
Погасить сонечка мої —
В саду жоржини пишні...
Та я морозцеві тому
Не дам жоржин стоптати:
На руки ніжно їх візьму
І понесу до хати!
М. Познанська
ЇЖАКИ
Два веселі їжаки
Накололи на голки
Всі листки
І сказали:
— Ми — кущі,
Золоті у нас плащі
На дощі.
Два веселі їжаки
Накололи на голки
Всі грибки
І сказали:
— Ми — пеньки,
Наросли у нас грибки,
Як горбки.
Два веселі їжаки
Позгортались у клубки
Під голки
І сказали:
— Ми — грудки...
Ну, а може,— будяки...
Ну, а може,— їжаки
Все-таки?..
Т. Коломієць
ОСТАННІЙ ЛИСТОЧОК
Листя падає
Додолу.
Засинає
Гай і поле.
На вербі
Один
Листочок.
До зими
Один
Деньочок!
А. Камінчук